Вийшов свіжий випуск «Pro Право з Оленою Сукмановою», присвячений обшукам правоохоронних органів Вийшов свіжий випуск «Pro Право з Оленою Сукмановою», присвячений обшукам правоохоронних органів
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Вийшов свіжий випуск «Pro Право з Оленою Сукмановою», присвячений обшукам правоохоронних органів

Вийшов свіжий випуск «Pro Право з Оленою Сукмановою», присвячений обшукам правоохоронних органів

  • 17.05.2019 18:23
Рубрика Новини

Вийшов свіжий випуск правопросвітницької програми «Pro Право з Оленою Сукмановою», авторського проекту першого заступника міністра юстиції України Олени Сукманової, який направлений на підвищення правової культури громадян. Тема нового інтерв’ю — обшуки правоохоронними органами, а гостем програми став голова Ради адвокатів Київської області, заслужений юрист України Петро Бойко.

«ЮП» пропонує ознайомитися з текстовим варіантом інтерв’ю.

 

— Чи можете ви дати рекомендації як бізнесу підготуватись до будь-яких несподіванок, якими для нього можуть стати обшуки та виїмки документів чи техніки?

— Кожен підприємець повинен усвідомлювати, що коли до нього приходять з обшуком, то він не є злочинцем на цей момент. І він себе повинен адекватно поводити. У першу чергу, як не дивно, потрібно психологічно налаштуватися. Важливо розуміти, якщо ти злочину не вчиняв, якщо у тебе за спиною немає гріхів, то такі інструменти як обшук, виїмка, допит, чи навіть арешт — це інструменти впливу, в першу чергу, на психологічний стан. Це роблять для того, щоб людина пройшовши через страх тюрми пішла домовлятися.

Я бачив дуже багатьох підприємців, яких просто розчавлювали оцим процесуальним камінням. Вони розбалансовані і не здатні у цей момент приймати спокійні, розумні, виважені рішення. Оці ефектні процесуальні дії, коли багато людей в масках зранку вдираються зі зброєю — це просто шокує і перше, що крутиться в голові — що робити і куди бігти?

Перш за все, нікуди не бігти і ні з ким не домовлятись! Як не дивно, у таких недобросовісних правоохоронців дуже короткий набір інструментів впливу на людей. Так, він, безумовно, ефективний і емоційно болючий, але він короткий. У вас можуть провести обшук, вилучити документи, допитати, спробувати затримати або арештувати і все! Якщо для вашого кримінального провадження немає судової перспективи, якщо воно порушено штучно, то ця справа і так сама помре без всякого втручання.

 

— Розкажіть, будь ласка, детальніше про процес обшуку. Можливо у вас є поради, як себе правильно поводити під час цих процесуальних дій?

— Потрібно розуміти, що коли проводиться обшук, то від вас уже нічого не залежить, крім одного — бути дуже уважним. Дивитися за кожним хто що робить.

Технологія обшуку дуже важлива. Коли правоохоронців багато, вони починають розповзатися всім кімнатам і ви не можете їх контролювати, а, відтак, знати підклали вони чи не підклали вам чогось. Тому в квартирі або в офісі можуть виявити такі речі, яких там ніколи не було. Це і наркотики, і якісь патрони для зброї; якщо ви бізнесмен то печатки офшорних компаній або пусті папери з цими печатками.

Незвані гості з’являються, як правило, близько сьомої ранку. Першим ви повинні впустити адвоката, бо це ваш товариш, ваш союзник і порадник.

— А скільки потрібно чекати адвоката?

— Закон допускає три години. В межах Києва ми вкладаємося у цей час, але нормальні слідчі допускають і більший час очікування, особливо якщо адвокат попередив про те, що їде.

 

— Тобто ми маємо право вимагати від слідчого чекати адвоката протягом трьох годин?

— Так, законодавство передбачає таку тригодинну паузу. І я думаю для слідчого це теж не критично. Для того, щоб зайти в квартиру — щонайменше потрібно вибити двері, а для того, щоб їх вибити потрібно викликати спеціальні служби. А викликати їх теж довго, це теж процедури і це теж скандал, тому, як правило, слідчі цього не роблять.

Повертаючись до процедури обшуку. Після того як адвокат приїхав він почне з найважливішого — візьме ухвалу суду, вичитає її уважно подивившись, що там передбачається вилучити. Там є чіткий перелік того, що можна вилучити, а що ні. Потім потрібно вимагати у кожного з присутніх посвідчення. Буває суд дозволяє провести обшук одним слідчим, а приходять інші, та ще й без постанови, що вони включені в цю слідчу групу, а відповідно, вони не мають права проводити обшук.

— Припустимо, в ухвалі немає певних речей, а правоохоронці їх вилучають, що в такому випадку робити?

Слідчі повинні надати особі, яку обшукали, копію протоколу. Потім вони зобов’язані звернутись до суду і арештувати вилучене майно протягом 24 годин. Якщо суд приймає рішення арештувати ваше майно, то це рішення ви можете оскаржити в апеляційній інстанції. Чому важливо знати, що закон допускає апеляційне оскарження? Бо як правило арешт відбувається без присутності адвоката і власника майна, а приходить слідчий до судді і тет-а-тет суддя підписує постанову, яку цей же слідчий і написав.

 

— В Україні діє закон «Маски-шоу стоп», який спрямований на захист підприємців і бізнесу під час слідчих дій. Як він на практиці працює? Чи допускають адвокатів на обшуки?

— У цьому законі чітко передбачено, що слідчий зобов’язаний допустити адвоката до обшуків. Більш того, вся ця слідча дія від початку і до кінця повинна фіксуватися на відео. До цього закону був просто жах. Адвокатів не допускали скрізь і постійно, їм доводилось вибивали двері! Цей закон помалу почав працювати. Я пам’ятаю як комітет захисту адвокатської діяльності на слідчі дії виїжджав чи не щодня, а потім все менше і менше. Зараз в Київській області та у Києві практично таких випадків немає.

— Якщо говорити про помилки правоохоронних органів, які порушення вони найчастіше допускають. Я сподіваюся, що їх небагато, бо не можна так казати що всі правоохоронці дурні, а розумні всі тільки в бізнесі та в адвокатурі. Ні це неправда, але все ж таки порушення є. Які саме?

— Якщо за обшуком нема жодного комерційного інтересу, то, як правило, слідчі приходять, знаходять те, що їм потрібно і самі йдуть, практично ніяких помилок не допускаючи. Вони навіть не розкидують шухляди, шафи, книги — не роблять тотальний обшук. Вони розуміють де і що повинно бути. Але коли йде обшук і за цим стоїть комерційний інтерес — отам, повірте мені, порушень багато. Бо з інтелектом і знанням закону це немає жодного стосунку. Тоді перевертається вся квартира і максимально все, що можна забрати — забирається. Якщо це офіс, то забирають всі первинні документи, всю комп’ютерну техніку, не дивлячись на те, що є норми, які чітко регулюють виїмку.

(Спілкувалася
Олена СУКМАНОВА,
перший заступник міністра юстиції України)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA